HalIdakİ VİŞne Lekesİnİ ÇIkarma YÖntemlerİ ve KullanIlacak Malzemeler

Halılarımız lekelerden en çok korumaya çalıştığımız eşyalarımız arasındadır. Bu lekelerden en karşılaşmak istemeyeceğimiz ise vişne lekesidir. Peki hakıdaki vişne suyu lekesi nasıl çıkarılır?

VİŞne Suyu Lekesİ

Halılarımız evimizin en değerli eşyalarındandır ve onları lekelerden korumak için elimizden geleni yaparız. Ancak bazen istenmeyen kazalar sonucunda halılarımız lekelere maruz kalabilir. Bu lekelerle baş etmek bazen çok zor olabilir. Bu lekelerden en zor olanı ise vişne suyu lekesidir. Bu leke çıkarılması en zor lekelerden biridir. Bu lekelerden halınızı ne kadar korumaya çalışsanız da en az bir kez bu lekelerle uğraşmak zorunda kalmışsınız. Zira en sık rastlanan lekelerden biridir. Peki bu lekeler nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri ve kullanacağınız malzemeler…

Vişne asidik yapıda bir meyvedir ve suyu halı gibi gözenekli yüzeylere kolayca nüfuz edip güçlü pigmentleriyle tutunur. Bu durumla karşılaştıysanız yararlanabileceğiniz yöntemler asidik çözeltilerden geçer. Bu çözeltiler yoğun pigmentlere sahip bu maddeyi yüzeyden kolayca çıkarabilir. 

Bu lekelerle başınız dertte ise uygulayabileceğiniz yöntemler arasında en işe yarar olanı asitli veya alkollü çözeltiler olacaktır. Bu çözeltiler halınıza derinlemesine işleyecek ve lekeyi bertaraf edecektir. Lekenin kalıcılığını azaltmak için mutlaka hızlı davranmalısınız. Kurumuş olan lekeyi çıkarmak çok daha zor olacaktır. Kurumuş lekelere müdahale etmeden önce su ile çözünmelerini sağlamanız işe yarayacaktır. 

Hİdrojen Peroksİt İle Lekelerden Kurtulun!

Hidrojen peroksit genel olarak dişleri beyazlatmada başarıyla kullanılan bir yöntemdir. Bu etkin madde bir çok lekeyi çıkarmada da etkilidir. Bu yöntemi uygulamadan önce lekeyi bol su ile silmelisiniz. Ancak bu işlemi kesinlikle fırça ile yapmamalısınız. Fırçalama yöntemi lekenin daha derinlere işlemesine sebep olur. Vişne suyu lekesi için uygulayabileceğiniz en etkili yöntem budur. Bu yöntem ile halınızın yüzeyine zarar vermeden etkin temizlik sağlayabilirsiniz. 

Vişne suyu lekesini çıkarmada çok etkili olan bu yöntemi su ile seyrelterek uygulamanız halınızın renginin solmaması için önemli bir detaydır. Bu noktaya dikkat etmezseniz istenmeyen sonuçlara sebep olabilirsiniz. Bu durumu önlemek için su ile çözeltiyi inceltmenizde fayda vardır. 

Uygulamaya geçmeden önce su ile alanı ıslatmanız ve bez yardımıyla silmeniz gerekmektedir. Bu işlem lekenin büyük kısmını temizlemenizi sağlar. Ardından kalan izler için 1/4 bardak hidrojen peroksit ile bir bardak suyu karışım haline getirin. Bu karışımı yine temiz bir bez yardımıyla leke üzerine uygulayın. Lekeler tamamen kaybolana kadar bu işlemi tekrarlayın. 

Lİmon Suyu İle Temİzlemeyİ Deneyİn!

Limon asidik bakımdan zengin bir meyvedir ve yine asidik bakımdan zengin diğer meyvenin lekelerini çıkarmada oldukça etkili bir yöntemdir. Bu lekeleri çıkarmanın belkide en güvenilir yolu budur. Bu yöntem ile halılarınıza kesinlikle zarar vermeden temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey lekenin fazlasını kaldırdıktan sonra kalan izlerin üzerine birkaç damla limon suyu serpmektir. Ardından sünger yardımıyla silebilirsiniz. Lekeler kaybolana kadar adımları tekrarlayabilirsiniz. 

Amonyak ve Su İle Kesİn ÇÖzÜm!

Bu etkin karışım ile lekelerden sonsuza dek kurtulabilirsiniz. Zorlu vişne lekeleri için diğer yöntemler işe yaramadıysa bu yönteme baş vurabilirsiniz. Bir çorba kaşığı amonyak ile iki fincan suyu karıştırın ve sprey şişesi ile doğrudan leke üzerine uygulayın. Sünger yardımıyla silin ve lekelerden tamamen kurtulun. 


Anahtar Kelimeler: Başakşehir Halı Yıkama - Kayaşehir Halı Yıkama - Esenyurt Halı Yıkama - Bahçeşehir Halı Yıkama - Halkalı Halı Yıkama - Küçükçekmece Halı Yıkama - Bakırköy Halı Yıkama - Bahçelievler Halı Yıkama - Bağcılar Halı Yıkama - Esenler - Güngören - Zeytinburnu Halı Yıkama - Fatih Halı Yıkama - Eyüp Halı Yıkama - Gaziosmanpaşa Halı Yıkama - Bayrampaşa Halı Yıkama - Sultangazi Halı Yıkama- Sultançiftliği Halı Yıkama - Florya Halı Yıkama - Halı Yıkama - Koltuk Yıkama

Yandex.Metrica