HalIDA Bulunan YaĞ Lekesİnİ ÇIkarmak İÇİn Ne YapIlIr?

Mısır Nişastası ve Kabartma Tozu

Gerekli Malzemeler

  • Kabartma tozu
  • Mısır nişastası

Halı üzerine dökülen sıvı yağ olan bölgeyi mısır nişastası ve kabartma tozu karışımı ile iyice örtün. Mısır nişastası yağ emme özelliği ile dikkat çekmektedir. Halı üzerine dökülen sıvı bu sayede sorun yaratmadan lekenin çıkarılmasını sağlar. Mısır nişastası ve kabartma tozu evde bulunan ürünlerdir ve oldukça ucuzdur. Bu uygulama sayesinde sağlık açısından da sorun yaşanmaz. Ürünlerin halının üzerine dökülmesinden sonra parmaklar ile ovalama işlemleri yapılır ve bu şekilde ilk adımla sorun temizlenir. Halıya yağ döküldü nasıl çıkar kapsamında lekenin üzeri diş fırçası ile fırçalama yapılır. Leke daha büyükse daha büyük fırça ile işlem yapılmalıdır. Leke büyükse mısır nişastası ve kabartma tozu döküldükten sonra 15 dakika boyunca bekletilir. Ardından leke ıslak süpürge ile vakumlama yapılmalıdır. Bu sayede halıda yağ lekesi kalmadan çıkar.

SIvI BulaŞIk DeterjanI Deneyİn

ÇamaŞIr DeterjanI ve Su Deneyİn

1 çay kaşığı çamaşır deterjanı ve 2 su bardağı sıcak su karıştırılır. Yalnız kullanılacak olan deterjanın ağartıcı özelliği bulunmaması gerekmektedir. Aksi takdirde halıda beyazlamalar meydana gelir. Bundan dolayı kullanılmamalıdır. Yapılan karışım sünger yardımı ile lekenin üzerine sürülür ve iyice ovalanır. Ardından mutlaka su ile durulama işlemi yapılarak doğal yollar ile kuruması beklenir.

HIzlI ve Pratİk DİĞer Uygulamalar

Soda Deneyİn

Soda belli başlı lekeler üzerinde harikalar yaratan bir üründür. Oda sıcaklığında bulunan soda kullanımı yağ lekesi kapsamında kullanılmaktadır. Halı üzerine dökülen yağ lekesi üstüne soda dökülür ve halı bastırılmadan bez yardımı ile silinir. Soda kalıntılarının kalmaması için ardından mutlaka su yardımı ile silinmelidir. Silinme işlemleri gerekli olursa birkaç kez yapılabilir. Ayrıca halı mutlaka doğal kurutma yöntemleri ile kurutulmalıdır.

İzopropİl Alkol Deneyİn

İzopropil alkol eczanelerde kolaylıkla bulunabilen bir üründür. Bu ürünün halı üzerinde bulunan yağ lekesine uygulanması için temiz bir havlu gerekir. Havlu üzerine alkol dökülür ve halının üzerine uygulanır. Yalnız bu uygulamada fazla baskı yapılmaması çok önemlidir. Ardından her zaman olduğu gibi su ile durulama yapılması gerekir.

Kuru Temİzleme Solventİ Deneyin

Halı üzerine dökülen yağ ve yağlı boya lekeleri için kuru temizleme solventi de uygulanabilir. Kuru temizleme solventini temiz bir beze veya kağıt havluya dökülür. Halınızın küçük gizli bir alanına uygulanır. Bu sayede halıya zarar verip vermediği ile alakalı da bilgi alınır. Bunun gözlemini yapmak için mutlaka halının kurumasını beklenmelidir. Kuru temizleme solventini yağ lekesi alanına uygulanır. Bir bez yardımı ile lekenin olduğu bölgeye uygulama yapılır. Halının üzerinde 5 dakika boyunca silme işlemi yapılmalıdır. Bundan sonra temiz bir bez yardımı ile silinir. Duru su ile silme işlemleri mutlaka birkaç defa yapılır. Bu sayede kuru temizleme solventinin kalıntıları halının üzerinden yok edilir. Kuru temizleme solventinin halı üzerinde kalmaması çok önemlidir.

Anahtar Kelimeler: Başakşehir Halı Yıkama - Kayaşehir Halı Yıkama - Esenyurt Halı Yıkama - Bahçeşehir Halı Yıkama - Halkalı Halı Yıkama - Küçükçekmece Halı Yıkama - Bakırköy Halı Yıkama - Bahçelievler Halı Yıkama - Bağcılar Halı Yıkama - Esenler - Güngören - Zeytinburnu Halı Yıkama - Fatih Halı Yıkama - Eyüp Halı Yıkama - Gaziosmanpaşa Halı Yıkama - Bayrampaşa Halı Yıkama - Sultangazi Halı Yıkama- Sultançiftliği Halı Yıkama - Florya Halı Yıkama - Halı Yıkama - Koltuk Yıkama

Yandex.Metrica